Ապրիլի 21-ին Ֆոնդի նախագահը պատվիրակության հետ միասին այցելեց Սիչուանի մեդիայի և հաղորդակցության համալսարան։ Այցի շրջանակում պատվիրակությունը այցելեց Չինաստանի ռադիոյի, հեռուստատեսության և կինեմատոգրաֆիայի պետական վարչության վիրտուալ իրականության և աուդիովիզուալ տեխնոլոգիաների նորարարության և կիրառման լաբորատորիա, ինչպես նաև Չինաստանի (Չենդու) գերբարձր հստակության նորարարության և կիրառման բազա։ Համալսարանի պրոռեկտոր, լաբորատորիայի տնօրեն պրոֆեսոր Վան Ցзяֆուն համապատասխան ստորաբաժանումների ներկայացուցիչների հետ ջերմորեն ընդունեց հյուրերին։
Դոկտոր Սերգեյ Ավանեսովը և նրա գործընկերները անձամբ ծանոթացան լաբորատորիայի առաջատար աուդիովիզուալ տեխնոլոգիաներին, ներառյալ կանաչ էկրանով նկարահանումը և պատկերի համաժամանակյա կոմպոզիտային մշակումն, և անցկացրեցին ինտերակտիվ սեսիա պանդայի հետ՝ որպես չինական մշակույթի խորհրդանիշ։ Նրանք հստակ պատկերացում ստացան համալսարանի նորարարական ձեռքբերումների և ուսումնական-գործնական գործունեության մասին գերբարձր հստակության և վիրտուալ իրականության ոլորտներում։ Պրոռեկտոր Վան Ցзяֆուն ներկայացրեց լաբորատորիայի գործունեության ընթացքը՝ արտադրության, կրթության և գիտահետազոտության ինտեգրման, ինչպես նաև միջազգային մշակութային փոխանակման ոլորտներում։ Կողմերը անցկացրեցին խորքային բանակցություններ թվային կինոարտադրության, մշակութային բրենդների արտաքին շուկաներում առաջխաղացման և միջազգային կադրերի համատեղ պատրաստման հարցերի շուրջ։ Քննարկվեցին նաև համագործակցության հեռանկարները Չենդուի «Կինեմատոգրաֆիական սիլիկոնային հովիտ» հարթակում՝ նպատակ ունենալով առաջ մղել չինական մշակութային բովանդակությունը Եվրասիայի երկրներում։
Այս այցը ամուր հիմք դրեց Սիչուանի մեդիայի և հաղորդակցության համալսարանի և միջազգային կազմակերպությունների միջև հետագա համագործակցության համար թվային մեդիայի և միջազգային հաղորդակցության ոլորտներում, ինչպես նաև բացեց նոր հնարավորություններ համալսարանի մասնակցության համար արտաքին մշակութային փոխանակման ազգային ռազմավարության իրականացման մեջ։

Визит представителей Фонда в Сычуаньский университет медиа и коммуникаций
21 апреля председатель Фонда с делегацией посетил Сычуаньский университет медиа и коммуникаций. В рамках визита делегация посетила Лабораторию инноваций и применения технологий виртуальной реальности и аудиовизуальных технологий Государственного управления по делам радио, телевидения и кинематографии Китая, а также Китайскую (Чэнду) базу инноваций и применения сверхвысокого разрешения. Проректор университета, директор лаборатории профессор Ван Цзяфу с представителями соответствующих подразделений тепло встретил гостей.
Доктор Сергей Аванесов и его коллеги лично ознакомились с передовыми аудиовизуальными технологиями лаборатории, включая съемку на зеленом экране и синхронную композитную обработку изображения, и провели интерактивную сессию с пандой как символом китайской культуры. Они получили наглядное представление об инновационных достижениях и учебно-практической деятельности университета в области сверхвысокого разрешения и виртуальной реальности. Проректор Ван Цзяфу рассказал о ходе работы лаборатории в области интеграции производства, обучения и исследований, а также международного культурного обмена. Стороны провели углубленные переговоры по вопросам цифрового кинопроизводства, продвижения культурных брендов на внешний рынок и совместной подготовки международных кадров. Также обсуждались перспективы сотрудничества на платформе Чэндуского «Кинематографического кремниевого долина» для продвижения китайского культурного контента в страны Евразии.
Этот визит заложил прочный фундамент для дальнейшего сотрудничества Сычуаньского университета медиа и коммуникаций с международными организациями в сфере цифровых медиа и международных коммуникаций, а также открыл новые пути для участия университета в реализации национальной стратегии внешнего культурного обмена.