Հիմնադրամը ստորագրել է ռազմավարական համագործակցության համաձայնագիր «Չժունյույ Չուանսին» ընկերության հետ։
Հիմնադրամը ստորագրել է ռազմավարական համագործակցության համաձայնագիր «Չժունյույ Չուանսին» ընկերության հետ
2026 թվականի հունվարի 27-ին Հիմնադրամը և արդյունաբերական «Չժունյույ Չուանսին» ընկերությունը Չենդու քաղաքի Չինաստան-Եվրոպա համագործակցության կենտրոնում (Business and Innovation Center for China-Europe Cooperation) ստորագրեցին ռազմավարական համագործակցության համաձայնագիր։ Կողմերը, առաջնորդվելով փոխշահավետության, փոխլրացնող առավելությունների և համատեղ զարգացման սկզբունքներով, հաստատեցին երկարաժամկետ և կայուն գործընկերային հարաբերություններ հետևյալ ոլորտներում՝ երկկողմ տնտեսական և առևտրային գործունեության խթանում, ցուցահանդեսային և առևտրային հարթակների համատեղ ստեղծում, ագրոարդյունաբերական ոլորտի համակարգում, քույր քաղաքների միջև կապերի զարգացում և խելացի քաղաքների ոլորտում համագործակցություն։
Չինաստան-Հայաստան տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամը նպատակ ունի խթանել Չինաստանի և Հայաստանի միջև տնտեսական, առևտրային և հումանիտար համագործակցությունը՝ հանդես գալով որպես միջազգային համագործակցության կամուրջ և ռեսուրսների համակարգման հարթակ։ «Չժունյույ Չուանսին» արդյունաբերական ընկերությունը, հենվելով Չենդուում տեղակայված իր գլոբալ ցուցահանդեսային և առևտրային բազայի վրա, ունի զարգացած հնարավորություններ արդյունաբերական կառավարման, նախագծերի իրականացման և համաշխարհային ռեսուրսների ինտեգրման ոլորտներում։
Համաձայնագրի շրջանակում կողմերը կստեղծեն միջազգային տնտեսական և առևտրային փոխանակման մշտական հարթակ, կապահովեն բարձրորակ հայկական արտադրանքի և ընկերությունների ներկայացման, համակարգման և առաջմղման ծառայություններ չինական շուկայում, համատեղ կանցկացնեն տնտեսական և առևտրային բանակցություններ, արտադրանքի ներկայացումներ և մշակութային փոխանակումներ։ Կողմերը նաև համատեղ կաջակցեն երկու երկրների քույր քաղաքների միջև գործընկերային հարաբերությունների հաստատմանը, կխթանեն ցուցահանդեսային կենտրոնների, առևտրային համալիրների և այլ օբյեկտների նախագծերի իրականացումը։ Կկազմակերպվի համապարփակ համագործակցություն խելացի ավտոկայանատեղիների ոլորտում՝ նպաստելով խելացի քաղաքների զարգացմանը և Հայաստանում կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը։ Կողմերը կուժեղացնեն քաղաքական փոխգործակցությունը, տեղեկատվության փոխանակումը և ռեսուրսների համակարգումը, ակտիվորեն կձգտեն երկկողմ քաղաքականությունների աջակցությանը, ինչպես նաև կբարելավեն սահմանային առևտրի և ներդրումային համագործակցության պայմանները։
Այս համագործակցությունը հանդիսանում է Չինաստանի և Հայաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման գործնական քայլ։ Այն կնպաստի մրցակցային ռեսուրսների փոխլրացմանը և երկու երկրների ոլորտների համակարգված զարգացմանը՝ նոր խթան հաղորդելով երկկողմ տնտեսական և առևտրային համագործակցության խորացմանը և տարածաշրջանային տնտեսության կայուն զարգացմանը։

On January 27, 2026, the Fund and the industrial company “Zhongyu Chuangxin” signed a strategic cooperation agreement at the Business and Innovation Center for China-Europe Cooperation in Chengdu. Guided by the principles of mutual benefit, complementary advantages, and joint development, the parties established long-term and stable partnership relations in areas such as promoting bilateral economic and trade activities, jointly creating exhibition and trade platforms, coordinating the agro-industrial sector, fostering exchanges between sister cities, and cooperation in the field of smart cities.
The China–Armenia Regional Development Fund aims to promote economic, trade, and humanitarian activities between China and Armenia, acting as a bridge for international cooperation and a platform for resource coordination. The industrial company “Zhongyu Chuangxin,” relying on its global exhibition and trade base in Chengdu, possesses strong capabilities in industrial management, project implementation, and the integration of global resources.
Within the framework of the agreement, the parties will establish a permanent platform for international economic and trade exchange, provide services for the presentation, coordination, and promotion of high-quality Armenian products and enterprises in the Chinese market, and jointly conduct economic and trade negotiations, product presentations, and cultural exchange activities. The parties will also jointly promote the establishment of partnerships between sister cities of the two countries and advance the implementation of projects such as exhibition centers, trade complexes, and other facilities. Comprehensive cooperation in the field of smart parking will be organized to support the development of smart cities and improve management efficiency in Armenia. The parties will strengthen political interaction, information exchange, and resource coordination, actively seek support from bilateral policies, and improve conditions for cross-border trade and investment cooperation.