Հիմնադրամը ստորագրել է ռազմավարական համագործակցության համաձայնագիր «Չժունյույ Չուանսին» ընկերության հետ։
Հիմնադրամը ստորագրել է ռազմավարական համագործակցության համաձայնագիր «Չժունյույ Չուանսին» ընկերության հետ
2026 թվականի հունվարի 27-ին Հիմնադրամը և արդյունաբերական «Չժունյույ Չուանսին» ընկերությունը Չենդու քաղաքի Չինաստան-Եվրոպա համագործակցության կենտրոնում (Business and Innovation Center for China-Europe Cooperation) ստորագրեցին ռազմավարական համագործակցության համաձայնագիր։ Կողմերը, առաջնորդվելով փոխշահավետության, փոխլրացնող առավելությունների և համատեղ զարգացման սկզբունքներով, հաստատեցին երկարաժամկետ և կայուն գործընկերային հարաբերություններ հետևյալ ոլորտներում՝ երկկողմ տնտեսական և առևտրային գործունեության խթանում, ցուցահանդեսային և առևտրային հարթակների համատեղ ստեղծում, ագրոարդյունաբերական ոլորտի համակարգում, քույր քաղաքների միջև կապերի զարգացում և խելացի քաղաքների ոլորտում համագործակցություն։
Չինաստան-Հայաստան տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամը նպատակ ունի խթանել Չինաստանի և Հայաստանի միջև տնտեսական, առևտրային և հումանիտար համագործակցությունը՝ հանդես գալով որպես միջազգային համագործակցության կամուրջ և ռեսուրսների համակարգման հարթակ։ «Չժունյույ Չուանսին» արդյունաբերական ընկերությունը, հենվելով Չենդուում տեղակայված իր գլոբալ ցուցահանդեսային և առևտրային բազայի վրա, ունի զարգացած հնարավորություններ արդյունաբերական կառավարման, նախագծերի իրականացման և համաշխարհային ռեսուրսների ինտեգրման ոլորտներում։
Համաձայնագրի շրջանակում կողմերը կստեղծեն միջազգային տնտեսական և առևտրային փոխանակման մշտական հարթակ, կապահովեն բարձրորակ հայկական արտադրանքի և ընկերությունների ներկայացման, համակարգման և առաջմղման ծառայություններ չինական շուկայում, համատեղ կանցկացնեն տնտեսական և առևտրային բանակցություններ, արտադրանքի ներկայացումներ և մշակութային փոխանակումներ։ Կողմերը նաև համատեղ կաջակցեն երկու երկրների քույր քաղաքների միջև գործընկերային հարաբերությունների հաստատմանը, կխթանեն ցուցահանդեսային կենտրոնների, առևտրային համալիրների և այլ օբյեկտների նախագծերի իրականացումը։ Կկազմակերպվի համապարփակ համագործակցություն խելացի ավտոկայանատեղիների ոլորտում՝ նպաստելով խելացի քաղաքների զարգացմանը և Հայաստանում կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը։ Կողմերը կուժեղացնեն քաղաքական փոխգործակցությունը, տեղեկատվության փոխանակումը և ռեսուրսների համակարգումը, ակտիվորեն կձգտեն երկկողմ քաղաքականությունների աջակցությանը, ինչպես նաև կբարելավեն սահմանային առևտրի և ներդրումային համագործակցության պայմանները։
Այս համագործակցությունը հանդիսանում է Չինաստանի և Հայաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման գործնական քայլ։ Այն կնպաստի մրցակցային ռեսուրսների փոխլրացմանը և երկու երկրների ոլորտների համակարգված զարգացմանը՝ նոր խթան հաղորդելով երկկողմ տնտեսական և առևտրային համագործակցության խորացմանը և տարածաշրջանային տնտեսության կայուն զարգացմանը։

Фонд подписал соглашение о стратегическом сотрудничестве с компанией «Чжунъюй Чуансинь»
27 января 2026 года Фонд и промышленная компания «Чжуньюй Чуансинь» подписали соглашение о стратегическом сотрудничестве в Центре китайско-европейского сотрудничества (Business and Innovation Center for China-Europe Cooperation) города Чэнду. Стороны, руководствуясь принципами взаимной выгоды, взаимодополняемости преимуществ и совместного развития, установили долгосрочные стабильные партнерские отношения в таких сферах, как содействие двусторонней экономической и торговой деятельности, совместное создание выставочно-торговых платформ, координация агропромышленного сектора, обмен между дружественными городами и сотрудничество в сфере интеллектуального города.
Фонд pегионального pазвития китайско-aрмянских oтношений преследует цель содействия экономической, торговой и гуманитарной деятельности между Китаем и Арменией, выступая в роли моста международного сотрудничества и платформы для координации ресурсов. Промышленная компания «Чжунъюй Чуансинь», опираясь на глобальную выставочно-торговую базу в Чэнду, обладает развитыми возможностями в сфере промышленного управления, реализации проектов и интеграции мировых ресурсов.
В рамках соглашения стороны создадут постоянную платформу международного экономико-торгового обмена, предоставят услуги по демонстрации, координации и продвижению качественной армянской продукции и предприятий на китайский рынок, совместно проведут экономико-торговые переговоры, презентации продукции и культурные обмены. Стороны будут совместно содействовать установлению партнерских отношений между дружественными городами двух стран, продвигать реализацию проектов выставочных центров, торговых комплексов и других объектов. Будет организовано полное сотрудничество в сфере интеллектуальных парковок для содействия развитию интеллектуального города и повышению эффективности управления в Армении. Стороны будут укреплять политическое взаимодействие, обмен информацией и координацию ресурсов, активно стремиться к поддержке двусторонней политики, улучшать условия трансграничной торговли и инвестиционного сотрудничества.
Данное сотрудничество является практическим шагом по реализации договоренностей о стратегическом партнерстве между Китаем и Арменией. Оно будет способствовать взаимодополняемости конкурентных ресурсов и координированному развитию отраслей двух стран, придаст новый импульс углублению двустороннего экономико-торгового сотрудничества и устойчивому развитию региональной экономики.