2026 թվականի փետրվարի 10-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցավ աշխատանքային հանդիպում Չինաստան-Հայաստան տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի (Հիմնադրամ) նախագահ դոկտոր Սերգեյ Ավանեսովի և Ավանդական և այլընտրանքային բժշկության մասնագետների հայկական ասոցիացիայի նախագահ դոկտոր Մկրտիչ Ավագյանի (Ասոցիացիա) միջև։ Հանդիպմանը հեռավար մասնակցեց նաև «Ալթմեդ» վերականգնողական, կանխարգելիչ և ավանդական բժշկության կենտրոնի տնօրեն դոկտոր Վահան Ավագյանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը պայմանավորվեցին հաստատել ռազմավարական գործընկերություն և ուղիղ համագործակցություն՝ Երևանում Ավանդական չինական բժշկության կենտրոնի (ՏՉԲ) հաջող ստեղծման և գործունեության ապահովման, ինչպես նաև կրթական ծրագրերի և բժշկական տուրիզմի զարգացման համար։
Բանակցությունների արդյունքներով և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիման վրա կողմերը ստորագրեցին «Փոխըմբռնման և ռազմավարական համագործակցության հուշագիր՝ Երևան քաղաքում Ավանդական չինական բժշկության կենտրոնի ստեղծման վերաբերյալ»։

On February 10, 2026, in the city of Yerevan, a working meeting took place between “Altmed” and the President of the Fund.
On February 10, 2026, in the city of Yerevan, a working meeting took place between the President of the China–Armenia Regional Development Fund (the Fund), Dr. Sergey Avanesov, and the President of the Armenian Association of Specialists in Traditional and Alternative Medicine, Dr. Mkrtich Avagyan (the Association). The meeting was also attended remotely by the Director of the Center for Rehabilitation, Preventive and Traditional Medicine “Altmed,” Dr. Vagan Avagyan.
During the meeting, the parties agreed to establish a strategic partnership and direct cooperation for the successful creation and operation of a “Traditional Chinese Medicine (TCM) Center” in Yerevan, as well as for the development of educational programs and medical tourism.
Following the negotiations and the agreements reached, the parties signed a “Memorandum of Understanding and Strategic Cooperation on the Establishment of a Traditional Chinese Medicine Center in Yerevan.”