Չինա-հայկական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի հանդիպումը Չենդուում
2026 թվականի հունվարի 9-ին Չենդու քաղաքի Ցզինցզյան շրջանի ղեկավարության նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ Չինա-հայկական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի (Հիմնադրամ) հանդիպումը Չենդուի Ցզինցզյան շրջանի (Սիչուան նահանգ) առաջատար ձեռնարկությունների հետ։
Զեկույցով հանդես եկավ Հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն, դոկտոր Սերգեյ Ավանեսովը։ Հանդիպմանը մասնակցեցին նաև Չինաստանում Հիմնադրամի գլխավոր ներկայացուցիչ պարոն Իվան Ցյուն, Հիմնադրամի հիմնական ընկերության՝ «Armenia China (Sichuan) Business Services Co., Ltd»-ի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև Հիմնադրամի և ընկերության մենեջեր տիկին Չժաո Հենը։
Հանդիպմանը ներկա էին ավանդական չինական բժշկության ոլորտի քաղաքի առաջատար ձեռնարկություններ (բուհեր, կլինիկաներ, դեղամիջոցների արտադրողներ), ինչպես նաև շինարարական ոլորտի ներկայացուցիչներ և մոդուլային կայանման համակարգեր արտադրողներ։
Իր ելույթում դոկտոր Սերգեյ Ավանեսովը ներկայացրեց համատեղ համագործակցության առավելություններն ու հեռանկարները։ Զեկույցը մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց լսարանի շրջանում, որին հաջորդեց ակտիվ հարցուպատասխան։ Հիմնադրամի ներկայացուցիչները փոխանակվեցին կոնտակտներով շահագրգիռ անձանց հետ և պայմանավորվեցին շարունակել առարկայական բանակցությունները։
Չենդու քաղաքի Ցզինցզյան շրջանի ղեկավարությունը շնորհակալություն հայտնեց Հիմնադրամի աշխատակիցներին՝ նշելով, որ Հիմնադրամի և նրա ընկերության գործունեությունը Չինաստանում ամրապնդում է բարեկամությունը և նպաստում Չինաստանի և Հայաստանի միջև տնտեսական համագործակցությանը։ Հիմնադրամը յուրահատուկ և արդյունավետ աշխատանք է տանում Հայաստանի տնտեսության մեջ չինական ներդրումներ ներգրավելու, նրա տարածքում նոր արտադրություններ ստեղծելու, ինչպես նաև Չինաստանում հայկական բազմաֆունկցիոնալ առևտրի տներ բացելու ուղղությամբ։
Վարչակազմը աջակցություն է ցուցաբերել Հիմնադրամի 100% դուստր ձեռնարկության՝ «Armenia China (Sichuan) Business Services Co., Ltd» ընկերության ստեղծմանն ու գործունեությանը, կաջակցի Հիմնադրամի հետագա աշխատանքին Չինաստանում և մտադիր է նման հանդիպումները դարձնել պարբերական։

9-ого января 2026 года Состоялась встреча Фонда регионального развития Китайско-Армянских отношений с ведущими предприятиями Цзиньцзянского района Чэнду
9-ого января 2026 года по инициативе руководства Цзиньцзянского района города Чэнду состоялась встреча Фонда регионального развития китайско-армянских отношений (Фонд) с ведущими предприятиями Цзиньцзянского района Чэнду (провинция Сычуань). С докладом выступил главный генеральный директор Фонда, доктор Сергей Аванесов. Во встрече также приняли участие генеральный представитель Фонда в Китае г-н. Иван Цюй, представители базовой компании Фонда – “Armenia China (Sichuan) Business Services Co., Ltd”, а также менеджер Фонда и компании г-жа Чжао Хэн.
На встрече присутствовали ведущие предприятия города в сфере традиционной китайской медицины (вузы, клиники, производители лекарственных средств), а также представители строительного сектора, производители модульных парковочных систем.
В своём выступлении доктор Сергей Аванесов представил преимущества и перспективы совместного сотрудничества. Доклад вызвал большой интерес у аудитории, состоялась активная вопросно-ответная сессия. Представители Фонда обменялись контактами с заинтересованными лицами и договорились о продолжении конкретных переговоров.
Руководство Цзиньцзянского района города Чэнду выразило благодарность сотрудникам Фонда, отметив, что деятельность Фонда и его компании в Китае укрепляет дружбу и способствует экономическому сотрудничеству между Китаем и Арменией. Фонд проводит конкретную и эффективную работу по привлечению китайских инвестиций в экономику Армении, созданию новых производств на её территории, а также открытию в Китае многофункциональных армянских торговых домов. Администрация оказала содействие в создании и функционированию 100% дочернего предприятия Фонда, компании « Armenia China ( Sichuan ) Business Services Co., Ltd” и будет содействовать дальнейшей работе Фонда в Китае и намерены сделать подобные встречи регулярными.