2026 թվականի մարտի 25-ին, Երևան քաղաքում, Հայաստանի նկարիչների միության շենքում տեղի ունեցավ հանդիպում և հանդիսավոր կերպով ստորագրվեց «Ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիր (MoU) Չինա-հայկական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի (www.chinaarmenia.am) և Հայաստանի նկարիչների միության (http://auarmenia.com) միջև։
Հիմնադրամի կողմից հանդիպմանը մասնակցեց և համաձայնագիրը ստորագրեց հիմնադրամի նախագահ, դոկտոր Սերգեյ Ավանեսովը, իսկ Միության կողմից՝ նախագահ Սուրեն Սաֆարյանը։
Համագործակցությունը նպատակ ունի զարգացնել մշակութային և ստեղծագործական նախագծերը, ինչպես նաև ներգրավել ներդրումներ Միության զարգացման համար։
Նշվեց նաև կողմերի համատեղ մասնակցությունը հայ և չինական ժողովուրդների փառավոր զավակ Վարդան Մամիկոնյանի գործունեության զարգացմանն ու լուսաբանմանը։
Կողմերը պայմանավորվեցին ստեղծել աշխատանքային խմբեր՝ համատեղ մշակված կոնկրետ ծրագրերի իրականացման համար։
Հանդիպումն անցավ բարեկամական և կառուցողական մթնոլորտում։ Հանդիպմանը մասնակցում էին Միության վարչության անդամները և հիմնադրամի առաջատար աշխատակիցները։

Состоялась встреча между Президентом фонда и председателем «СХА» Суреном Сафаряном
25 марта 2026 г., в г. Ереване, в здании Союза Художников Армении, состоялась встреча и торжественное подписание «Соглашения о СТРАТЕГИЧЕСКОМ ПАРТНЕРСТВЕ (MoU) между Фондом регионального развития Китайско - Армянских отношений (www.chinaarmenia.am) и Союзом Художников Армении (http//auarmenia.com)». От Фонда во встрече участвовал и подписал Соглашение Президент Фонда , доктор Сергей Аванесов, от Союза , Председатель, Сурен Сафарян.
Сотрудничество направлено на развитие культурных и творческих проектов, привлечению инвестиций для развития Союза.
Отмечено совместное участие сторон в развитии и освещении деятельности славного сына армянского и китайского народов, Вардана Мамиконяна.
Стороны договорились создать рабочие группы для реализации совместно намеченных конкретных планов.
Встреча прошла в дружеской , конструктивной обстановке. Во встрече приняли участие члены правления Союза и ведущие сотрудники Фонда