2026 թվականի մարտի 25-ին, Երևան քաղաքում, Հայաստանի նկարիչների միության շենքում տեղի ունեցավ հանդիպում և հանդիսավոր կերպով ստորագրվեց «Ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիր (MoU) Չինա-հայկական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի (www.chinaarmenia.am) և Հայաստանի նկարիչների միության (http://auarmenia.com) միջև։
Հիմնադրամի կողմից հանդիպմանը մասնակցեց և համաձայնագիրը ստորագրեց հիմնադրամի նախագահ, դոկտոր Սերգեյ Ավանեսովը, իսկ Միության կողմից՝ նախագահ Սուրեն Սաֆարյանը։
Համագործակցությունը նպատակ ունի զարգացնել մշակութային և ստեղծագործական նախագծերը, ինչպես նաև ներգրավել ներդրումներ Միության զարգացման համար։
Նշվեց նաև կողմերի համատեղ մասնակցությունը հայ և չինական ժողովուրդների փառավոր զավակ Վարդան Մամիկոնյանի գործունեության զարգացմանն ու լուսաբանմանը։
Կողմերը պայմանավորվեցին ստեղծել աշխատանքային խմբեր՝ համատեղ մշակված կոնկրետ ծրագրերի իրականացման համար։
Հանդիպումն անցավ բարեկամական և կառուցողական մթնոլորտում։ Հանդիպմանը մասնակցում էին Միության վարչության անդամները և հիմնադրամի առաջատար աշխատակիցները։

A meeting took place between the President of the Foundation and the Chairman of the Union of Artists of Armenia, Suren Safaryan.
On March 25, 2026, in Yerevan, at the building of the Union of Artists of Armenia, a meeting was held along with the ceremonial signing of a “Strategic Partnership Agreement (MoU) between the Foundation for Regional Development of China–Armenia Relations (www.chinaarmenia.am) and the Union of Artists of Armenia (http://auarmenia.com).”
From the Foundation, the agreement was signed by its President, Dr. Sergey Avanesov, and from the Union, by its Chairman, Suren Safaryan.
The cooperation is aimed at developing cultural and creative projects, as well as attracting investments for the development of the Union.
It was also noted that both parties will jointly participate in promoting and highlighting the activities of the distinguished son of the Armenian and Chinese peoples, Vardan Mamikonyan.
The parties agreed to establish working groups to implement the planned joint initiatives.
The meeting was held in a friendly and constructive atmosphere, with members of the Union’s board and leading staff of the Foundation also in attendance.