2024 թվականի փետրվարի 5-ին Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության ձեռնարկությունների միջև ռազմավարական տնտեսական համագործակցության շրջանակային համաձայնագրի ստորագրում։Սույն համաձայնագրի առարկան գործընկերության հաստատումն է և արդյունավետ և փոխշահավետ համագործակցության զարգացումը` կողմերի գործարար սուբյեկտների աճի և զարգացման համար պայմաններ ստեղծելու, ձեռնարկատերերի միջև արդյունավետ փոխգործակցության և կապերի զարգացման համար պայմաններ ստեղծելու նպատակով: որպես տնտեսվարող սուբյեկտների արտաքին տնտեսական համագործակցության ամրապնդում և զարգացում, ապրանքների, աշխատանքների և ծառայությունների մրցունակություն և խթանում արտաքին շուկաներում:Ստորագրմանը ներկա էին Սիբիրի դաշնային օկրուգում հիմնադրամի ներկայացուցիչ Օլեգ Վիխմանը, Հարավային դաշնային շրջանում հիմնադրամի ներկայացուցիչ Անաստասիա Մոիսեևան, Ձեռնարկատերերի Մոսկվայի ասոցիացիայի փոխնախագահ Վադիմ Ռիգովիչը և Հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի տեղակալը։
Չինաստան-Հայաստան հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացում ԱՊՀ երկրների հետ աշխատանքի համար Huajian Miao.Առաջին նախագծերից է կողմերի համատեղ մասնակցությունը «GLOBAL SIB CHINA EXPO» արդյունաբերական, առևտրային և մշակութային համագործակցության եվրասիական-չինական ֆորում-ցուցահանդեսին, որը նախատեսված է 2024 թվականի նոյեմբերի 27-29-ը Նովոսիբիրսկի էքսպո կենտրոնում։ Չին-հայկական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի խնդիրներն են՝ խթանել միջտարածաշրջանային գործընկերության զարգացումը մեր երկրների ձեռնարկատերերի միջև հարաբերությունների բարելավման և չինական բիզնեսի լավագույն ներկայացուցիչների ներգրավումը ֆորումին մասնակցելու համար, ինչպես նաև ռուսներին ծանոթացնել առաջադեմ տեխնոլոգիաներին: ապրանքներ, ապրանքներ, ծառայություններ և խոստումնալից գիտական զարգացումներ չինացի գործընկերները:Ձեռնարկատերերի Մոսկվայի ասոցիացիան Ռուսաստանում ձեռնարկությունների ղեկավարների և գործարարների ամենահին միջտարածաշրջանային հասարակական կազմակերպությունն է, որը ստեղծվել է 1989 թվականին:Ասոցիացիայի 50-ից ավելի կոմիտեներում ներկայացված են Ռուսաստանի 51 մարզերի և արտասահմանյան երկրների ձեռներեցներ: Ասոցիացիայի մասնաճյուղերն ու ներկայացուցչությունները գործում են ոչ միայն Ռուսաստանի տարածաշրջաններում և ԱՊՀ երկրներում, այլև Աֆրիկայում (Մարոկկո), Ասիայում (Չինաստան, Վիետնամ, Մոնղոլիա, Կամբոջա), ԱՄՆ-ում, Կուբայում և այլ երկրներում: Ասոցիացիան համագործակցում է
Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահի աշխատակազմի, Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունների, Մոսկվայի և Ռուսաստանի հիմնադիր սուբյեկտների, Պետդումայի հանձնաժողովների և Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի, գրասենյակների հետ: Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահի լիազոր ներկայացուցիչներ դաշնային շրջաններում, շրջանների օրենսդիր ժողովներում և ձեռնարկատերերի ավելի քան 40 ասոցիացիաներում:Ասոցիացիան օգնում է ձեռնարկատերերին պատվերների խթանման, ներդրումների և վարկային ռեսուրսների ներգրավման, բիզնեսի ստեղծման և անվտանգության ապահովման, հաշվապահական հաշվառման օպտիմալացման, բիզնես պլանների և տեխնիկատնտեսական հիմնավորումների մշակման գործում, տրամադրում է խորհրդատվական, աուդիտորական, իրավաբանական ծառայություններ, կազմակերպում է անվճար պրակտիկա և վերապատրաստում, անվճար բաշխում: տեղեկատվական և մեթոդական գրականություն սեփական բիզնեսի կազմակերպման և տնտեսագիտության և իրավունքի այլ խնդիրների վերաբերյալ, տրամադրում է աջակցություն նախագծերի ֆինանսավորման գործում, ներառյալ. օտարերկրյա դրամաշնորհների ստացմամբ, վարձակալության և սեփականության իրավունքով տրվող ոչ բնակելի տարածքների և շինությունների ընտրության և գրանցման աշխատանքներ.

Московская Ассоциация Предпринимателей
5 февраля 2024 года состоялось подписание Президентом Межрегиональной Общественной Организации "Московская Ассоциация Предпринимателей" Андреем Поденком и Генеральным Представителем Фонда Регионального Развития Китайско-Армянских Отношений в Российской Федерации, Председателем Совета Директоров "Beijing Daxing Trade Information Consulting Co Ltd" Владимиром Лищуком "Рамочного соглашения о стратегическом экономическом сотрудничестве между предприятиями КНР и РФ".
Предметом настоящего соглашения является установление партнерских отношений и развитие эффективного и взаимовыгодного сотрудничества в целях формирования условий роста и развития субъектов предпринимательской деятельности сторон, создание условий для эффективного взаимодействия и развития контактов между предпринимателями, а также  укрепление и развитие внешнеэкономического сотрудничества субъектов предпринимательской деятельности, конкурентоспособности и продвижения товаров, работ и услуг на внешних рынках.
При подписании присутствовали Представитель Фонда в СФО Олег Вихман, Представитель Фонда в ЮФО Анастасия Моисеева, Вице-Президент МОО "Московская Ассоциация Предпринимателей" Вадим Ригович и Заместитель Генерального Директора Фонда Pегионального Pазвития Kитайско-Aрмянских Oтношений по работе со странами СНГ Хуайдзянь Мяо.
В числе первых проектов - совместное участие сторон в запланированном на 27-29 ноября 2024 года в МВК «Новосибирск Экспоцентр» проведении Евразийско-Китайского Форума-выставки промышленно-торгового и культурного сотрудничества «ГЛОБАЛ СИБ КИТАЙ ЭКСПО». В задачи Фонда Регионального Развития Китайско-Армянских Отношений входит содействие развитию межрегионального партнёрства в вопросах совершенствования отношений между предпринимателями наших стран и привлечении лучших представителей китайского бизнеса к участию в форуме, а также знакомство россиян с передовыми технологиями, продуктами, товарами, услугами и перспективными научными разработками китайских партнёров.
Московская ассоциация предпринимателей — старейшая межрегиональная общественная организация руководителей предприятий, бизнесменов России, созданная в 1989 году. Более чем в 50 комитетах Ассоциации представлены предприниматели из 51 региона России и зарубежных стран. Отделения и представительства Ассоциации работают не только в российских регионах и странах СНГ, но и в Африке (Марокко), Азии (Китай, Вьетнам, Монголия, Камбоджа), США, на Кубе и в других стран. Ассоциация сотрудничает с Администрацией президента РФ, Правительствами Российской Федерации, Москвы и субъектов России, комитетами Государственной Думы и Совета Федерации ФС РФ, аппаратами полномочных представителей Президента РФ в федеральных округах, законодательными собраниями регионов, более 40 объединениями предпринимателей. Ассоциация помогает предпринимателям в продвижении заказов, привлечении инвестиций и кредитных ресурсов, налаживании бизнеса и обеспечении его безопасности, в оптимизации бухгалтерского учёта, разработке бизнес-планов и ТЭО, оказывает консалтинговые, аудиторские, юридические услуги, организует бесплатные стажировки и обучение, распространяет на безвозмездной основе информационно-методическую литературу по организации собственного дела и другим проблемам экономики и права, предоставляет помощь в финансировании проектов, в т.ч. с получением зарубежных грантов, ведёт работу по подбору и оформлению нежилых помещений и зданий в аренду и собственность.