Նախաձեռնող կազմակերպություններ՝ Հայ-չինականհարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամ
Տեղի ունեցավ գործարար բանակցային հանդիպում SINOSURE-ի և հայկական LIGA INSURANCE ապահովագրական ընկերության միջև՝ նվիրված Չինաստանի և Հայաստանի միջև առևտրային հիմնախնդիրներին: Հանդիպմանը ներկա էր Հայ- չինական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի նախագահ դոկտոր Սերգեյ Ավանեսովը, Չըն Բինը՝ Հայ- չինական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի չինացի ներկայացուցիչը, «ԼԻԳԱ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ» ապահովագրական ընկերության փոխնախագահ Արտակ Անտոնյանը և «ԼԻԳԱ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ» ապահովագրական ընկերության գործադիր տնօրեն Գագիկ Գրիգորյանը, արտասահմանյան շուկայի զարգացման 1-ին դիվիզիայի (Աֆրիկա, Միջին Արևելք և Հյուսիսային Աֆրիկա, Եվրոպա և ԱՊՀ երկրներ), SINOSURE-ի բիզնեսի զարգացման և հաճախորդների սպասարկման բաժնի ղեկավար Ճանգ Ճին և արտերկրում շուկայի զարգացման 1-ին դիվիզիայի (Աֆրիկա, Միջին Արևելք և Հյուսիսային Աֆրիկա, Եվրոպա և ԱՊՀ երկրներ) տարածաշրջանային մենեջեր և SINOSURE-ի բիզնեսի զարգացման և հաճախորդների սպասարկման բաժնի ղեկավար Ճանգ Ճոնգսիան:
Հանդիպմանը հանգամանորեն քննարկվել են Հայաստանում SINOSURE և LIGA INSURANCE -ի համատեղ համագործակցության հնարավորություններն ու հեռանկարները։ Հանդիպման սկզբում տնօրեն Ճանգն առաջին անգամ ներկայացրեց SINOSURE-ի միջազգային բիզնես գործընթացը, ինչպես նաև օտարերկրյա գնորդների վարկային վարկանիշների գնահատման չափանիշներն ու մեթոդները։ LIGA INSURANCE-ի գործադիր տնօրեն Գագիկ Գրիգորյանը հանդիպմանը նշեց, որ LIGA INSURANCE ՝ որպես SINOSURE-ի գործընկեր, կօգնի SINOSURE-ին հասկանալ հայ գնորդների իրական վիճակը, ինչպես նաև կարող է ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանում վստահելի գնորդներին: Նա նաև նշել է, որ Հայաստանում ավտոմեքենաների դիլերը (Toyota-Yerevan) վերջերս կնքել է գործարք չինական Chery ավտոարտադրողի հետ՝ մեքենաների համար վճարելով 100% կանխավճար: SINOSURE-ի մասնակցության դեպքում հնարավոր է փոխել համագործակցության գործող մոդելը և նվազեցնել Toyota-Yerevan-ի կողմից վճարվող կանխավճարների բաժինը: Սա կարող է մեծացնել երկու կողմերի միջև հաջող համագործակցության հավանականությունը:
Տնօրեն Ճանգը մեծ հետաքրքրություն և ակնկալիքներ է հայտնել երկու կողմերի համագործակցության համար՝ ընդգծելով, որ SINOSURE-ն լիովին կաջակցի չինական ապրանքների արտահանմանը Հայաստան և կստեղծի ավելի կայուն և հուսալի առևտրային միջավայր երկու երկրների ձեռնարկությունների համար: LIGA INSURANCE-ի ղեկավարությունը հղել է հրավեր SINOSURE-ի ղեկավարությանը և հրավիրել նրանց այցելել Հայաստան՝ տեղական բիզնես միջավայրը ավելի լավ հասկանալու և համագործակցության հնարավոր հնարավորություններ փնտրելու նպատակով: Կողմերը քննարկել են նաև համագործակցության այլ ուղղություններ։ Երկուստեք պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ապագայում սերտորեն համագործակցել և համատեղ աշխատել Չինաստանի և Հայաստանի միջև տնտեսական և առևտրային համագործակցության զարգացման ուղղությամբ։

Инициирующие организации:Фонд регионального Развития Китайско-Армянских отношений Участвующие организации:China Export & Credit Insurance Corporation (SINOSURE ) LIGA INSURANCE
7 декабря в штаб-квартире China Export & Credit Insurance Corporation ( SINOSURE )
состоялась деловая переговорная встреча между SINOSUREи Армянской страховой компанией LIGAINSURANCE, посвященная вопросам коммерческой торговли между Китаем и Арменией.На встрече присутствовали,д-р Сергей,президент Фонда регионального развития китайско-армянских отношений,ChenBin,китайский представитель Фонда регионального развития китайско-армянских отношений,ArtakAntonyan, вице-президент страховой компании LIGAINSURANCEи GagikGrigoryan,исполнительный директор страховой компании LIGAINSURANCE, Чжан Чжи, руководитель отдела развития зарубежных рынков 1 (Африка, Европа, Ближний Восток и СНГ) Департамента развития бизнеса и обслуживания клиентов SINOSURE, и Чжан Чжунся, региональный менеджер отдела развития зарубежных рынков 1 (Африка, Европа, Ближний Восток и СНГ) Департамента развития бизнеса и обслуживания клиентов SINOSURE.
На встрече подробно обсуждались возможности и перспективы совместного сотрудничества между SINOSUREи LIGAINSURANCEв Армении. В начале встречи директор Чжан впервые ознакомил с международным бизнес-процессом SINOSURE, а также со стандартами и методами оценки кредитных рейтингов иностранных покупателей. На встрече GagikGrigoryan,исполнительный директор LIGAINSURANCE, заявил, что LIGAINSURANCE, как партнер SINOSURE,поможет SINOSUREразобраться в истинном положении армянских покупателей, а также может оказать финансовую поддержку надежным покупателям в Армении. Он также отметил, что автодилер в Армении (Тойота-Ереван) недавно заключил договор с китайским производителем автомобилей Chery, выплачивая 100% предоплаты за автомобили.В случае участия SINOSUREможно изменить существующую модель сотрудничества и снизить долю авансовых платежей, выплачиваемых компанией Тойота-Ереван. Это может повысить вероятность успешного сотрудничества между обеими сторонами.
Директор Чжан выразил большой интерес и ожидания от сотрудничества между двумя сторонами, подчеркнув, что SINOSURE полностью поддержит экспорт китайских товаров в Армению и создаст более стабильную и надежную торговую среду для предприятий двух стран. Руководство LIGAINSURANCEнаправило приглашение руководителям SINOSUREи искренне пригласило их посетить Армению с целью более глубокого понимания местной бизнес-среды и поиска потенциальных возможностей сотрудничества. Стороны также обсудили другие направления сотрудничества. Обе стороны договорились тесно сотрудничать в будущем и работать вместе для развития экономического и торгового сотрудничества между Китаем и Арменией.