1 հուլիսի, 2013թ. Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության (ՉԿԿ) ծննդյան 102-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Հայ-չինական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի նախագահ Սերգեյ Ավանեսովը, Եվրասիական տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունում Չինաստանի նախագահ պարոն Կը Ծյանը և Ապագա միտումների խմբի փոխնախագահ տիկին Յանգ Յանգը հանդիպել են Չընդուում։
Բանակցությունների ընթացքում նախագահ Սերգեյ Ավանեսովը ներկայացրել է ՉԺՀ-ում Հայ-չինական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի աշխատանքը և հանգամանալից ներկայացրել ֆինանսների, առևտրի, լոգիստիկայի, զբոսաշրջության, հումանիտար գիտությունների և այլ ոլորտներում առկա գործունեությունը։ Տիկին Յանը ներկայացրեց Ապագա միտումների խմբի ներդրումն ու ձեռքբերումները Չինաստանում, Մերձավոր Արևելքում, Աֆրիկայում և այլ երկրներում: Նախագահ Կը Ծյանը ներկայացրել է Չինաստանում Եվրասիական տնտեսական համագործակցության կազմակերպության աշխատանքը։ Բարեկամական մթնոլորտում նրանք ծավալուն և խորը փոխանակումներ ունեցան ֆինանսների, առևտրի, ֆինանսավորման, ներդրումային և այլ ոլորտներում։ Բոլոր կողմերին հետաքրքրող թեմաները հանգամանորեն քննարկվեցին։
Տիկին Յանգը ջերմորեն հրավիրեց նախագահ Սերգեյ Ավանեսովին և նախագահ Կը Ծյանին այցելել Ապագա միտումների խմբի Դուբայի մասնաճյուղ և հանդիպել նախագահ Ֆարզամ Կամա Լաբադիի հետ:

Fund for Regional Development of Chinese-Armenian Relations Future Trends Group The Chinese Presidency of the Eurasian Economic Cooperation Organization The cooperation meeting was held in Chengdu
July 1, 2013. On the occasion of the 102nd birthday of the Communist Party of China (CPC),Dr.Sergey Avanesov Chairman of Fund for Regional Development of Chinese-Armenian Relations, Mr. Ge Jian, Chairman of the Chinese Presidency of the Eurasian Economic Cooperation Organization, and Ms. Yang Yang, Vice President of Future Trends Group (https://www.future-trends.us/what/), met in Chengdu.
During the talks, Chairman Sergey Avanesovintroduced the work of the Fund for Regional Development of Chinese-Armenian Relationsin China, and made a detailed introduction to the current activities in the fields of finance, trade, logistics, tourism, humanities and other fields between China and Armenia. Ms. Yang introduced the contributions and achievements of Future Trends Group in China, the Middle East, Africa and other countries. Chairman Ge Jian introduced the work of the Eurasian Economic Cooperation Organization in China. In a friendly atmosphere, they had extensive and in-depth exchanges in finance, trade, financing, investment and other fields. Topics of interest to all parties were discussed in depth.
Ms. Yang warmly invited Chairman Sergey Avanesovand Chairman Ge Jian to visit the Dubai headquarters of Future Trends Group and meet with President Farzam kama labadi.