Հայ-չինական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի և Ծիլին նահանգի Հունչունի գյուղատնտեսական առևտրային բանկի միջև բանակցությունների ամփոփում
2023 թվականի հուլիսի 6-ին Հունչուն գյուղական կոմերցիոն բանկի գլխամասային շենքում տեղի ունեցավհայ-չինականհարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի և Ծիլինի նահանգի Հունչուն գյուղական առևտրային բանկի միջև ֆինանսական համագործակցության առաջին հանդիպումը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին՝
Դոկտոր Սերգեյ Ավանեսովը՝ չին-հայկական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի նախագահը,
Եվրասիական տնտեսական համագործակցության կազմակերպության Չինաստանի նախագահ պարոն Կը Ծյանը,
Հայ-չինական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի Չինաստանի գլխավոր ներկայացուցիչ պրն Չըն Բինը,
Ծիլինի նահանգի Հունչունի գյուղական առևտրային բանկի միջազգային բաժնի գլխավոր տնօրեն պրն Վան Լեյը,
Ծիլին Դոնլոն ներմուծման և արտահանման առևտրային ընկերություն ՍՊԸ-ի գլխավոր տնօրեն պարոն Դինգ Չանծունը,
Ծիլինի նահանգի Հունչունի գյուղական առևտրային բանկի միջազգային բաժնի գործառնական մենեջեր տիկին Ցուի Սյաոյինգը,
Ծիլինի նահանգի Հունչունի գյուղական առևտրային բանկի միջազգային բաժնի կառավարիչ տիկին Լի Սինյունը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են համագործակցության հետևյալ ուղղությունները.
Կողմերը համատեղ համագործակցության հետաքրքրություն և պատրաստակամություն են հայտնել։ Ծիլին նահանգի Հունչունի գյուղատնտեսական առևտրային բանկում Չինաստանի ֆոնդերի հիմնական ընկերությունը, Հայաստան-Չինաստան (Սըչուան) բիզնես ծառայությունը բացել են ₽, CNY, $, €-ի հաշիվներ: Ֆոնդը ընկերության 100% հիմնադիրն է $120 մլն կանոնադրական կապիտալով: Կողմերը համաձայնել են՝
- իրականացնել ֆոնդերի գործընկերների, իրավաբանական անձանց ռուբլով վճարումներ Ռուսաստանից, Հայաստանից, Բելառուսից Հայաստան-Չինաստան (Սըչուան) բիզնես ծառայությունների ՍՊԸ-ի միջոցով՝ ստացված միջոցների հետագա փոխանցումը $, €-ով ըստ իրավաբանական անձանց տվյալների,
- կանխիկի առաքում (CNY) բանկերին, Ֆոնդերի գործընկերներին,
- օրինագծերի թողարկում CNY-ով ռուս հաճախորդների համար, գնման հաշիվները ₽-ով։ Ռուս գործընկերների հետ Ֆոնդը և Հունչուն բանկը ապահովում են ֆիզիկական անձանցից վճարումների ընդունումը ռուբլու քարտերով: Կողմերը կնքել են «Համատեղ գործունեության հուշագիր»՝ նախատեսելով կողմերի լայն համագործակցություն։

Summary of talks between Fund for Regional Development of Chinese-Armenian Relations and Agricultural Commercial Bank of Hunchun, Jilin Province
On July 6, 2023, the first international financial cooperation meeting between Fund for Regional Development of Chinese-Armenian Relations and Jilin Province Hunchun Rural Commercial Bank was held in the headquarters building of Hunchun Rural Commercial Bank.
The meeting was attended by:
Dr.Sergey. Avanesov ,Chairman of Fund for Regional Development of Chinese-Armenian Relations,.
Mr. Ge Jian, President of China of the Eurasian Economic Cooperation Organization
Mr. Chen Bin, China General Representative of Fund for Regional Development of Chinese-Armenian Relations
Mr. Wang Lei, General Manager of International Department of Rural Commercial Bank of Hunchun, Jilin Province
Mr. Ding Changjun, General Manager of Jilin Donglong Import and Export Trading Co., LTD
Ms. Cui Xiaoying, Operation Manager of International Department of Rural Commercial Bank of Hunchun, Jilin Province
Ms. Li Xinyu, Manager of International Department of Rural Commercial Bank of Hunchun, Jilin Province
During the meeting, the two sides discussed the following directions of cooperation:
The parties expressed interest and willingness to joint cooperation. In the Jilin Hunchun Rural Commercial Bank CO., Ltd. The basic Company the Fund in China, Armenia China (Sichuan) Business Services Co., Ltd. , opened accounts in ₽, CNY, $, €. Fund is a 100% founder of the company with an authorized capital of $ 120 million. The parties agreed:
- carry out ruble payments of Funds partners, legal entities from Russia, Armenia, Belarus through Armenia China (Sichuan) Business Services Co., Ltd. with further transfer of received funds in $, € according details of legal entities;
- cash delivery (CNY)to banks, Funds partners ;
- the release of bills in CNY for Russian customers with the purchase bills in ₽; Together with Russian partners, FUND and Hunchun bank ensure the reception of payments from individuals , using ruble cards. The parties concluded a "Memorandum of Joint Activities", providing for a wide cooperation of the parties.