Հայ-չինական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի և Ծիլին նահանգի Հունչունի գյուղատնտեսական առևտրային բանկի միջև բանակցությունների ամփոփում
2023 թվականի հուլիսի 6-ին Հունչուն գյուղական կոմերցիոն բանկի գլխամասային շենքում տեղի ունեցավհայ-չինականհարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի և Ծիլինի նահանգի Հունչուն գյուղական առևտրային բանկի միջև ֆինանսական համագործակցության առաջին հանդիպումը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին՝
Դոկտոր Սերգեյ Ավանեսովը՝ չին-հայկական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի նախագահը,
Եվրասիական տնտեսական համագործակցության կազմակերպության Չինաստանի նախագահ պարոն Կը Ծյանը,
Հայ-չինական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի Չինաստանի գլխավոր ներկայացուցիչ պրն Չըն Բինը,
Ծիլինի նահանգի Հունչունի գյուղական առևտրային բանկի միջազգային բաժնի գլխավոր տնօրեն պրն Վան Լեյը,
Ծիլին Դոնլոն ներմուծման և արտահանման առևտրային ընկերություն ՍՊԸ-ի գլխավոր տնօրեն պարոն Դինգ Չանծունը,
Ծիլինի նահանգի Հունչունի գյուղական առևտրային բանկի միջազգային բաժնի գործառնական մենեջեր տիկին Ցուի Սյաոյինգը,
Ծիլինի նահանգի Հունչունի գյուղական առևտրային բանկի միջազգային բաժնի կառավարիչ տիկին Լի Սինյունը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են համագործակցության հետևյալ ուղղությունները.
Կողմերը համատեղ համագործակցության հետաքրքրություն և պատրաստակամություն են հայտնել։ Ծիլին նահանգի Հունչունի գյուղատնտեսական առևտրային բանկում Չինաստանի ֆոնդերի հիմնական ընկերությունը, Հայաստան-Չինաստան (Սըչուան) բիզնես ծառայությունը բացել են ₽, CNY, $, €-ի հաշիվներ: Ֆոնդը ընկերության 100% հիմնադիրն է $120 մլն կանոնադրական կապիտալով: Կողմերը համաձայնել են՝
- իրականացնել ֆոնդերի գործընկերների, իրավաբանական անձանց ռուբլով վճարումներ Ռուսաստանից, Հայաստանից, Բելառուսից Հայաստան-Չինաստան (Սըչուան) բիզնես ծառայությունների ՍՊԸ-ի միջոցով՝ ստացված միջոցների հետագա փոխանցումը $, €-ով ըստ իրավաբանական անձանց տվյալների,
- կանխիկի առաքում (CNY) բանկերին, Ֆոնդերի գործընկերներին,
- օրինագծերի թողարկում CNY-ով ռուս հաճախորդների համար, գնման հաշիվները ₽-ով։ Ռուս գործընկերների հետ Ֆոնդը և Հունչուն բանկը ապահովում են ֆիզիկական անձանցից վճարումների ընդունումը ռուբլու քարտերով: Կողմերը կնքել են «Համատեղ գործունեության հուշագիր»՝ նախատեսելով կողմերի լայն համագործակցություն։

Итог армяно-китайских отношений фонда регионального развития и сельскохозяйственного коммерческого банка провинции Хунчунь провинции Тилин.
6 июля 2023 года в главном здании сельского коммерческого банка Хунчуньсостоялась первая встреча финансового  сотрудничества между региональным Фондом развития армяно-китайских отношений исельского коммерческого банка Хунчунь провинции Тилин.На встрече участвовали:
Доктор Сергей Аванесов-региональный специалист по китайско-армянским отношениям, президент Фонда регионального развития,
Председатель организации Евразийского экономического сотрудничества в Китаег-н Ке Цянь,
Главный представитель в Китае армяно - китайских отношений регионального Фонда развития г-н Чын Бин,
Генеральный директор Международного отдела сельского коммерческого банка Хунчунь провинцииТилинг-нВан Лэй,
Генеральный директор ООО "импортно-экспортной торговой компании" Тилин Донлон
г-н Динг Чанцунь,
Оперативный менеджер международного отдела сельского коммерческого банка Хунчунь провинции Тилинг-жа Цуй Сяоин,
Управляющий международным отделом сельского коммерческого банка Хунчунь провинции Тилин г-жаЛи Синьюнь.
В ходе встречи стороны обсудили следующие направления сотрудничества:стороны заинтересованы и готовы к совместному сотрудничеству.
Сельскохозяйственный торговый банк Хунчунь провинции Тилин,
основная компания фондов Китая,Бизнес-Сервис Армения-Китай (Сычуань) открыли счета₽,
CNY,$,€.Фонд является 100% учредителем компании с уставным капиталом в $120 млн.
Стороны согласились:
- осуществлять платежи в рублях партнерам фондов, юридическим лицам из России, Армении, Беларуси через Армения-Китай (Сычуань) бизнес-сервис ООО, дальнейшая передача полученных средств $-€ согласно данным юридических лиц,
- доставка наличных (CNY) банкам, партнерам по фондам,
- выдача счетов по CNY для российских клиентов, покупка счетов по ₽,
Фонд по партнёрству с русскими сотрудниками и банк Хунчунь обеспечивают выплаты  физических лиц по рублевым картам. Стороны подписали "меморандум о совместной деятельности" предполагая широкую сторону сотрудничества.