Շանհայում տեղի է ունեցել Հայ-չինական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի և Sinosure բիզնեսի հետ համատեղ սեմինար։
2023 թվականի հունիսի 28-ին Հայ-չինական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի և Չինաստանի արտահանման և վարկի ապահովագրական կորպորացիայի միջև տեղի ունեցավ բիզնես հետազոտական սեմինար՝ Շանհայի մասնաճյուղի գլխավոր գրասենյակի շենքում:
Մասնակիցներն էին.
Չինաստանի Հայ-չինական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի ղեկավար պարոն Պին Չընը,
Չինաստանի արտահանման և վարկի ապահովագրական կորպորացիայի Շանհայի մասնաճյուղի տնօրեն պարոն Ֆանգ Պինը,
Չինաստանի արտահանման և վարկի ապահովագրական կորպորացիայի Շանհայի մասնաճյուղի տնօրենի օգնական Չըն Սյաոյինը,
Չինաստանի արտահանման և վարկի ապահովագրական կորպորացիայի Շանհայի մասնաճյուղի
Ծրագրի բաժանմունքից տիկին Լի Սյուեհանը,
Silk Road Venture Capital Group-ի նախագահ Սուն Ծինյոնգը։
Հանդիպմանը պարոն Պին Չընը բոլորին ներկայացրեց Չինաստանում Հայ-չինական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի ընթացիկ աշխատանքը, ինչպես նաև դրա հետագա զարգացումը և ներկայացրեց միջազգային առևտրի առկա հնարավորությունները: Տեղեկություններ են ներկայացվել դեպի Հայաստան ավտոմեքենաների և ինժեներական սարքավորումների արտահանման վերաբերյալ։ Եվ այս բիզնես իրավիճակը Չինաստանի արտահանման վարկերի ապահովագրական ընկերության գործընկերների հետ կապված ունի խորացված փոխանակումներ և որոշ հիմնական հարցերի շուրջ մանրամասն քննարկումներ։
Հանդիպման ավարտին պարոն Ֆանգ Պինը ուրախությամբ ասաց, որ ծրագրի կառուցվածքը շատ գործունակ է և առաջարկեց, որ մենք ուղղակիորեն համագործակցենք մատակարարի հետ: Այս կերպ մենք կարող ենք ավելի լավ աջակցություն ստանալ բանկից: Նրանք պետք է դիտարկեն հայկական բանկերը, որպեսզի տեսնեն, թե հայկական որ բանկերը կարող են անցնել Չինաստանի արտահանման և վարկի ապահովագրական կորպորացիայի վարկանիշային ստուգումը։ Եվ շուտով մեզ կուղարկի Հայաստանի այն բանկի անունը, որը կարող է համագործակցել մեզ հետ:
Աշխատաժողովը տևեց մոտ երեք ժամ և ավարտվեց տարբեր քննարկումներով: Երկու կողմերն ակնկալում են առարկայական համագործակցություն իրենց հաջորդ հանդիպման ժամանակ։ Վերջում, երկու կողմերի մասնակիցները խմբային լուսանկար արեցին։

28 июня 2023 года в здании штаб-квартиры Армяно-китайского фонда регионального развития и Китайской экспортно-кредитной страховой корпорации состоялся семинар по бизнес-исследованиям филиала в Шанхае.
Участниками были:
Г-н Пинг Чен, глава Китайского армяно-китайского фонда регионального развития,
Г-н Фан Пин, директор Шанхайского филиала Китайской корпорации страхования экспорта и кредитов,
Чэнь Сяойин, помощник директора шанхайского филиала Китайской корпорации страхования экспорта и кредитов,
Шанхайский филиал Китайской корпорации страхования экспорта и кредита
г-жа Ли Сюэхан из отдела проектов,
Сун Циньонг, председатель группы венчурного капитала Silk Road.
На встрече г-н Пин Чен представил всем текущую работу Фонда регионального развития армяно-китайских отношений в Китае, а также его дальнейшее развитие, представил существующие возможности для международной торговли. Была представлена информация об экспорте автомобилей и инженерного оборудования в Армению. И эта деловая ситуация с партнерами Китайской компании по страхованию экспортных кредитов включает в себя углубленный обмен мнениями и подробные обсуждения некоторых ключевых вопросов.
В конце встречи г-н Фан Пин с радостью сказал, что структура проекта вполне работоспособна, и предложил сотрудничать напрямую с поставщиком. Таким образом, мы можем получить лучшую поддержку от банка. Им следует посмотреть на армянские банки, чтобы узнать, какие армянские банки могут пройти рейтинговую проверку Китайской корпорации страхования экспорта и кредитов. И скоро нам пришлют название армянского банка, который может с нами сотрудничать. Семинар длился около трех часов и завершился различными дискуссиями. Обе стороны ожидают предметного сотрудничества во время следующей встречи.