Շանհայում տեղի է ունեցել Հայ-չինական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի և Sinosure բիզնեսի հետ համատեղ սեմինար։
2023 թվականի հունիսի 28-ին Հայ-չինական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի և Չինաստանի արտահանման և վարկի ապահովագրական կորպորացիայի միջև տեղի ունեցավ բիզնես հետազոտական սեմինար՝ Շանհայի մասնաճյուղի գլխավոր գրասենյակի շենքում:
Մասնակիցներն էին.
Չինաստանի Հայ-չինական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի ղեկավար պարոն Պին Չընը,
Չինաստանի արտահանման և վարկի ապահովագրական կորպորացիայի Շանհայի մասնաճյուղի տնօրեն պարոն Ֆանգ Պինը,
Չինաստանի արտահանման և վարկի ապահովագրական կորպորացիայի Շանհայի մասնաճյուղի տնօրենի օգնական Չըն Սյաոյինը,
Չինաստանի արտահանման և վարկի ապահովագրական կորպորացիայի Շանհայի մասնաճյուղի
Ծրագրի բաժանմունքից տիկին Լի Սյուեհանը,
Silk Road Venture Capital Group-ի նախագահ Սուն Ծինյոնգը։
Հանդիպմանը պարոն Պին Չընը բոլորին ներկայացրեց Չինաստանում Հայ-չինական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի ընթացիկ աշխատանքը, ինչպես նաև դրա հետագա զարգացումը և ներկայացրեց միջազգային առևտրի առկա հնարավորությունները: Տեղեկություններ են ներկայացվել դեպի Հայաստան ավտոմեքենաների և ինժեներական սարքավորումների արտահանման վերաբերյալ։ Եվ այս բիզնես իրավիճակը Չինաստանի արտահանման վարկերի ապահովագրական ընկերության գործընկերների հետ կապված ունի խորացված փոխանակումներ և որոշ հիմնական հարցերի շուրջ մանրամասն քննարկումներ։
Հանդիպման ավարտին պարոն Ֆանգ Պինը ուրախությամբ ասաց, որ ծրագրի կառուցվածքը շատ գործունակ է և առաջարկեց, որ մենք ուղղակիորեն համագործակցենք մատակարարի հետ: Այս կերպ մենք կարող ենք ավելի լավ աջակցություն ստանալ բանկից: Նրանք պետք է դիտարկեն հայկական բանկերը, որպեսզի տեսնեն, թե հայկական որ բանկերը կարող են անցնել Չինաստանի արտահանման և վարկի ապահովագրական կորպորացիայի վարկանիշային ստուգումը։ Եվ շուտով մեզ կուղարկի Հայաստանի այն բանկի անունը, որը կարող է համագործակցել մեզ հետ:
Աշխատաժողովը տևեց մոտ երեք ժամ և ավարտվեց տարբեր քննարկումներով: Երկու կողմերն ակնկալում են առարկայական համագործակցություն իրենց հաջորդ հանդիպման ժամանակ։ Վերջում, երկու կողմերի մասնակիցները խմբային լուսանկար արեցին։

Fund for Regional Development of Chinese-Armenian Relations and Sinosure Business Seminar held in Shanghai
Fundfor Regional Development of Chinese-Armenian Relationsand Sinosure Business Seminar held in Shanghai
On June 28, 2023, the Business Research Seminar between Fund for Regional Development of Chinese-Armenian Relationsand China Export & Credit Insurance Corporation(https://www.sinosure.com.cn/en/index.shtml )was held in the headquarters building of Shanghai Branch.
The participants were:
Mr. Bin Chen Head of China of Fund for Regional Development of Chinese-Armenian Relations
Mr. Fang Bin, Director of China Export Credit Insurance Corporation Shanghai Branch
Mr. Chen Xiaoyi, Assistant Director of China Export Credit Insurance Corporation Shanghai Branch
Ms. Li Xuehan, Project Division, Shanghai Branch, China Export and Credit Insurance Corporation
Mr. Sun Jingyong, Chairman of Silk Road Venture Capital Group
At the meeting, Mr. Bin Chen briefed everyone about the current work of the Fund for Regional Development of Chinese-Armenian Relationsin China, as well as its future development, and presented current opportunities in international trade.Information on the export of automobiles and engineering equipment to Armenia was presented. And this business situation with China export credit Insurance Company friends to do in-depth exchanges, on some key issues to do a detailed discussion.
At the end of the meeting, Mr. Fang Bin was happy to say that the project scheme was highly operable and suggested that we cooperate with the supplier directly. In this way, we can get better support from the bank. They need to look at Armenian banks to see which Armenian banks can pass the rating review of China Export Credit Insurance Corporation. And will soon send us the name of the bank Armenia can cooperate with us.
The workshop lasted nearly three hours and ended with a variety of discussions. The two sides look forward to substantive cooperation in their next meeting. Finally, the participants from both sides took a group photo.